23 października 2024 r. w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się Naukowa Konferencja Pszczelarska, poświęcona przyszłości pszczelarstwa w Polsce. Wydarzenie, otwarte przez sekretarza stanu Stefana Krajewskiego, zgromadziło pasjonatów pszczelarstwa, ekspertów branży, naukowców i przedstawicieli sektora rolniczego. Wśród obecnych byli także przedstawiciele Polskiej Izby Miodu (PIM) – Sekretarz Generalny Przemysław Rujna oraz członkowie Radosław Janik i Janusz Kasztelewicz, który również wystąpił jako prelegent.
Podczas swojego wystąpienia sekretarz stanu Stefan Krajewski przypomniał, że pszczelarstwo to nie tylko pasja, ale i odpowiedzialność. Odnosząc się do słów Alberta Einsteina, podkreślił: „Gdyby wyginęły pszczoły, ludzkości zostałyby 4 lata życia.” Wiceminister wyraził uznanie dla tych, którzy nieustannie rozwijają branżę pszczelarską, dbając o jakość polskiego miodu i zdrowie pszczelich rodzin.
Ministerstwo wspiera pszczelarzy
Sekretarz stanu poinformował o nowych możliwościach wsparcia – w tym o rozpoczynającym się jutro naborze na dofinansowania dla pszczelarzy indywidualnych i zrzeszonych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Dostępne są również dotacje na rośliny miododajne oraz kontrole jakości prowadzone wspólnie z Głównym Inspektoratem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wiceminister Krajewski wskazał także na potrzebę wsparcia pszczelarzy w obliczu zagrożeń związanych z chorobami pszczół, szkodnikami, zmianami klimatycznymi oraz nieuczciwą konkurencją z krajów trzecich.
Udział Polskiej Izby Miodu
Polska Izba Miodu, której reprezentanci aktywnie uczestniczyli w konferencji, podkreśliła wagę edukacji konsumentów oraz promocji polskiego miodu. Sekretarz Generalny PIM Przemysław Rujna wraz z członkami Radosławem Janikiem i Januszem Kasztelewiczem w rozmowach kuluarowych zaznaczyli, że podniesienie świadomości społecznej na temat zwiększenia spożycia miodu jest kluczowe dla dalszego rozwoju branży.
Wiceminister Krajewski zwrócił uwagę na zmianę pokoleniową i wzrost zainteresowania pszczelarstwem miejskim. „Dziś pszczelarstwo staje się nie tylko dziedziną rolnictwa, ale i sposobem na kontakt z naturą dla ludzi z różnych środowisk – biznesu, nauki czy administracji,” powiedział.
Naukowa Konferencja Pszczelarska okazała się platformą dla owocnych dyskusji na temat przyszłości pszczelarstwa w Polsce, a obecność przedstawicieli Stowarzyszenia Polskiej Izby Miodu oraz wsparcie ze strony Ministerstwa Rolnictwa wyznacza nowe możliwości dla rozwoju i promocji miodu na rynkach krajowych i zagranicznych.
fot. MRiRW